Kalendarz
Marzec 2014
P W Ś C P S N
« lut   kwi »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Katygorie

Recenzja „Wiedźmin – Czas pogardy” -A. Sapkowski. Trzecia część sagi o wiedźnie i Ciri.

Witajcie,

Kilka chwil temu skończyłam czytać „Czas pogardy”. Przyszła pora na ocenę i recenzję.

MOJA RECENZJA:

O czym jest trzecia cześć sagi o wiedźminie Geralcie z Rivi?

O polityce, wojnie, czasie pogardy, samotności i zdradzie. To tak na początek. Geralt szuka Ciri. Ynnnefer udaje się do Gross Velen na zjazd czarodziejów na wyspie Thannned. Gerlat jest nieopodal. Dostał zlwcnie. Spotykają się. Jest impreza, która przeradza się pucz i bunt. Dochodzi do walki miedzy czarodziejami, Wiwiórkami i stronnictwami. Jednym słowem istna masakra i zagłada. Nie wiadomo kto jest po czyjej stronie.

Ale to jest dopiero początek przygody. Ciri trafia do portalu w wieży Tor Lara. Zostaje przeniesioa na pustynię. Gdzi spotyka dziwnego jedoroźca i przeżywa ciężkie chwile. Tutaj po raz pierwszy dziewczyna przchodzi przeobrażenie. Nie jest już niewina. Nigdy nie chce być samotna. Geraltowi nie udaje się jej przed tym ochronić. Wyrzeka się mocy, którą zaczerpneła od ognia na pustyni. Spotyka legendarną Falkę.

Cytat: „Zrodzi się mściciel z moje krwi – zakrzyknęła w głos. – Zrodzi się ze skalanej Starszej Krwi niszczyciel narodów i światów! On pomści mękę moją! Śmierć, śmierć i pomsta wam wszystkim i pokoleniom waszym.(…”)

Roderick de Novembre, Histria świata, tom II”

Zacytowany fragment mówi o przerażliwej i strasznej przepowiedni Falki, która była potężną i złą osobą. Gdy Ciri ją spotkała po raz pierwszy cos mi już w głowie świtało, ale nie wiedziałam co. Gdy przeczytałam przepowiednię, a wszególności ten fragment zdałam sobie sprawę, że jej następczynią jest Ciri. I chociaż serce mnie boli na myśl, kim stała sie ta mała, zadziorna dziewczyna…. to jest fakt. Ptrzez to jak ludzie ją traktują. Przez samotność, krzywdy i ból jakich zaznała….. zaczeła pogardzać wszystkim i wszystkimi. Nie wiem co będzie z nią dallej, ale jej przyszłość jes mroczna. Nie zdradzę, co spotklo ją dokłodnie, ale później w wyniku splotów wydarzeń przyjmie nowe imię – imię FALKA. Co  jest znamiennie.

Geralt po przegranej walce z czarodziejem, został uratowany przez Triss Merigold i zawierzony do Broliklonu. Driady go wyleczyły. Spędza tam nieokreślony czas. Gdy przybywa Jaskier i powiada mu o wydarzeniach ze świata. Wiedxmin postanawia wyruszyć na poszukiwanie Ynnefer i Ciri – w szczególności tej ostatniej. Bardzo zależy mu na Dzecku Niespodziance, nie chce żeby sotkało ją to co jego w przeszłości i by stała się taka jak on. Już wie, że nie mże byc neutralnym. Nie jest to możliwie. Trzeba stanąć po kednej ze stron, a on jeszcze chyba nie wie, po której stanie.

To taki skrót fabuły.

W książce znów pojawiają się nowe postacie, nowe kłopoty. Tytuł książki „Czas pogardy” dobrze się odnosi do jego treści. Wszyscy wszystkimi pogardzają. Chcą osiągną swoje cele, plany. Powieść jest zakasująca, szokująca, a momentami przerażająca. Historia nas wciąga, przeżywamy wydarzenia razem z bohaterami. Ja przezywałam w szczególności przygody Ciri. Nie wiedziała co ją spotka, co sie z nią stanie. Miałam czasem wrażenie, że to już konieć, że nie da rady. Sapkoewski potrafi wytworzyć napięcie, atmosferę grozy, radości.. po prostu brak słów. Ta cześć przebiła pozostałe, które do tej pory cczytałam. Warto chyba jeszcze wspomnieć, że autor sprawia, ze czasami się gubimy. Nie możemy odnaleść sie czasie. Ale po klku chwilach doskonale wiemy gdzie jesteśmy i kiedy. A to powoduje, przy najmniej, u mnie jeszcze większe emocje. To pozwala wczuć się jeszcze bardziej w  klimat powieści. Czuć to co, czują bohaterowie. Pozwala nam niemal wejść w ich skórę.

Doskonale równoważy momenty grozy z takimi, które nie mają znaczenia. Na jednej stronie leje się krew, padają trupy, a za kilka jest już sielelanka. Zwiedzanie miasta, przyjemności, zabawa. Po prostu cudo.

Czytając dobrze się bawiła, chociaż książka nie jest łatwa. Jest wymagająca. A to teraz rzadko się zdarza.

Zastanawiam się jak Sapkowski poprowadzi historię. Co stanie się z Ciri? Czy Geralt zdoła ją uratować przed samą sobą? Przed jej okrutnym przeznaczeniem? A przede wszystkim czy przybliży nam jeszcze bardziej bande Szczurów. Chociaz zrobił to  pod koniec książki, to jestem ciekawa czy będą odgrywać w tej historii jakąś większą całość?

MOJA OCENA:10/10

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA KSIĄŻKI DZIĘKUJĘ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W JELCZU – LASKOWICACH.

jelcz-laskowice-internetowy-sklep-meblowy

Jedna odpowiedź na Recenzja „Wiedźmin – Czas pogardy” -A. Sapkowski. Trzecia część sagi o wiedźnie i Ciri.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>